انجام پروژه و پایان نامه دانشگاهی و نگارش مقاله ISI و شبیه سازی با نرم افزار Digsilent, Pspice, PLC, PSCAD, Matlab........ تلگرام:09371595667

محبوبترین محصولات

اطلاعیه فروشگاه

انجام پروژه دانشگاهی و شبیه سازی مقالات دررشته مهندسی و نگارش مقالات ISI ..........تلگرام:powerelectric4u@............

پاورپوینت Wind turbine

پاورپوینت Wind turbine

پاورپوینت Wind turbine

دارای دو فایل شامل 41 و 24 صفحه اسلاید

 

 

 

انواع توربین‌های بادی

 
یک توربین ساوونیوس که دارای محور عمودی است.
 
سه نوع اصلی توربین بادی

پرهٔ توربین‌های بادی می‌تواند به دور محور افقی یا عمودی دوران کند. توربین بادی با محور افقی، پیشینهٔ بیشتری داشته و امروزه هم بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل، مزیت توربین بادی با محور عمودی، عدم حساسیت نسبت به جهت وزش باد و عدم نیاز به یک پایهٔ مرتفع است.[۱۳]

توربین بادی با محور افقی

 
توربین‌های بادی در منجیل، ایران با محور افقی

در توربین‌های بادی با محور افقی (به انگلیسی: Horizontal Axis Wind Turbine) که به اختصار HAWT هم نامیده می‌شوند، روتور و ژنراتور الکتریکی در بالای یک برج بلند قرار گرفته و باید در راستای باد قرار گیرند. توربین‌های بادی کوچک برای تعیین جهت وزش باد از یک بادنمای ساده استفاده می‌کنند، ولی توربین‌های بزرگ‌تر معمولاً از یک سنسور باد که با یک سرووموتور در ارتباط است، استفاده می‌کنند. بیشتر این توربین‌های بادی، با استفاده از یک جعبه‌دنده، سرعت چرخش کُند پره‌ها را به سرعت بیشتری برای ژنراتور تبدیل می‌کنند.

توربین‌های بادی امروزی

توربین‌های بادی که امروزه در نیروگاه‌های بادی برای تولید تجاری برق مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً سه-پره بوده و با استفاده از سامانه‌های کنترل رایانه‌ای در جهت وزش باد قرار می‌گیرند. البته توربین‌های باد با دو پره و حتی یک پره هم استفاده می‌شوند.[۱۴] پره‌های این توربین‌ها، معمولاً طولی بین ۲۰ تا ۴۰ متر و حتی بیشتر و سرعت دورانی حدود ۱۰ تا ۲۲ دور بر دقیقه دارند. اگر طول پرهٔ یک توربین بادی، ۴۰ متر بوده و با سرعت ۲۰ دور بر دقیقه دوران کند، سرعت خطی نوک پره‌های آن، حدود ۸۴ متر بر ثانیه (۳۰۲ کیلومتر بر ساعت) خواهد بود. برجی که پره‌ها بر بالای آن نصب می‌شوند، به صورت لولهٔ فولادی و به ارتفاع ۶۰ تا ۹۰ متر است. معمولاً با استفاده از جعبه‌دنده، سرعت چرخش محور افزایش داده می‌شود، ولی در برخی از طراحی‌ها، محور با همان سرعت یک ژنراتور حلقوی را می‌چرخاند. برخی از مدل‌های توربین بادی، در سرعت ثابت کار می‌کنند ولی توربین‌های با سرعت متغیر انرژی بیشتری می‌توانند تولید کنند؛ که به واسطه نیروی لیفت و دراگ پره‌ها به حرکت در می‌آیند.

توربین بادی با محور عمودی

 
یک توربین بادی با محور عمودی از نوع داریوس در جزایر مگدانل، کانادا

در توربین‌های بادی با محور عمودی (به انگلیسی: Vertical Axis Wind Turbine) که به اختصار VAWT نامیده می‌شود، روتور اصلی به‌صورت عمودی قرار می‌گیرد. مهم‌ترین برتری این نوع از توربین‌های بادی آن است که نیازی به تنظیم جهت قرارگیری نسبت به جهت وزش باد ندارند. این نکته در مکان‌هایی که جهت وزش باد خیلی متغیر است، مثلاً در بالای ساختمان‌های مسکونی، یک امتیاز به‌شمار می‌رود. مهم‌ترین عیب این نوع توربین‌ها، کم‌بودن سرعت دورانی آن‌ها و درنتیجه زیادبودن گشتاور و هزینهٔ بیشتر سیستم انتقال قدرت، بارگذاری دینامیکی زیاد پره‌ها و همچنین پیچیدگی زیاد طراحی و تحلیل ایرفویل پره‌ها پیش از ساخت پیش‌نمونه (پروتوتایپ) است. با توجه به عمودی بودن محور، جعبه‌دنده و ژنراتور می‌توانند در نزدیکی زمین قرار گیرند که این موضوع دسترسی به این تجهیزات را برای نگهداری و تعمیر آسان‌تر می‌کند.

توربین‌های بادی با محور عمودی به شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند. دو نوع عمدهٔ آنها، توربین‌های داریوس و ساوونیوس هستند.

توربینهای بادی چگونه کار می‌کنند؟

توربین‌های بادی انرژی جنبشی باد را به توان مکانیکی تبدیل می‌نمایند و این توان مکانیکی از طریق شفت به ژنراتور انتقال پیدا کرده و در نهایت انرژی الکتریکی تولید می‌شود. توربین‌های بادی بر اساس یک اصل ساده کار می‌کنند. انرژی باد دو یا سه پره‌ای را که بدور روتور توربین بادی قرار گرفته‌اند را بچرخش درمی‌آورد. روتور به یک شفت مرکزی متصل می‌باشد که با چرخش آن ژنراتور نیز به چرخش درآمده و الکتریسیته تولید می‌شود. توربین‌های بادی بر روی برج‌های بلندی نصب شده‌اند تا بیشترین انرژی ممکن را دریافت کنند بلندی این برج‌ها به ۳۰ تا ۴۰ متر بالاتر از سطح زمین می‌رسند. توربین‌های بادی در بادهایی با سرعت کم یا زیاد و در طوفان‌ها کاملاً مفید می‌باشند

طراحی و ساخت توربین‌های بادی

برای تعیین ارتفاع بهینهٔ برج، سیستم کنترلی، تعداد و شکل پره‌ها از شبیه‌سازی‌های آیرودینامیکی استفاده می‌شود.

توربین‌های با محور افقی متداول، به سه بخش اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. بخش روتور، که تقریباً ۲۰٪ قیمت توربین باد را به خود اختصاص داده و شامل پره‌های تبدیل‌کنندهٔ انرژی باد به انرژی جنبشی دورانی با سرعت کم می‌شود.
 2. بخش ژنراتور که حدوداً ۳۴٪ هزینهٔ توربین باد بوده و شامل مولد الکتریکی، تجهیزات کنترلی و جعبه‌دنده برای افزایش سرعت دورانی محور توربین می‌شود.
 3. بخش تکیه‌گاهی که در بر گیرندهٔ ۱۵٪ قیمت توربین بوده و شامل برج و مکانیزم جهت‌دهی روتور نسبت به جهت وزش باد می‌شود.
 
اجزای مختلف یک توربین بادی مدرن با محور افقی

اجزای تشکیل دهنده توربین بادی

 1. باد سنج (Anemometer): این وسیله سرعت باد را اندازه گرفته و اطلاعات حاصل از آنرا به کنترل‌کننده‌ها انتقال می‌دهد.
 2. پره‌ها (Blades): بیشتر توربین‌ها دارای دو یا سه پره می‌باشند. وزش باد بر روی پره‌ها باعث بلند کردن و چرخش پره‌ها می‌شود.
 3. ترمز (Brake): از این وسیله برای توقف روتور در مواقع اضطراری استفاده می‌شود. عمل ترمز کردن می‌تواند بصورت مکانیکی، الکتریکی یا هیدرولیکی انجام گیرد.
 4. کنترلر (Controller): کنترولرها وقتی که سرعت باد به ۸ تا ۱۶ mph می‌رسد ما شین را، راه‌اندازی می‌کنند و وقتی سرعت از ۶۵ mph بیشتر می‌شود دستور خاموش شدن ماشین را می‌دهند. این عمل از آن جهت صورت می‌گیرد که توربین‌ها قادر نیستند زمانی که سرعت باد به ۶۵ mph می‌رسد حرکت کنند زیرا ژنراتور به سرعت به حرارت بسیار بالایی خواهد رسید.
 5. گیربکس (Gear box): چرخ دنده‌ها به شفت سرعت پایین متصل هستند و آن‌ها از طرف دیگر همان‌طور که در شکل مشخص شده به شفت با سرعت بالا متصل می‌باشند و افزایش سرعت چرخش از ۳۰ تا ۶۰ rpm به سرعتی حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ rpm را ایجاد می‌کنند. این افزایش سرعت برای تولید برق توسط ژنراتور الزامیست. هزینه ساخت گیربکس‌ها بالاست درضمن گیربکس‌ها بسیار سنگین هستند. مهندسان در حال انجام تحقیقات گسترده‌ای می‌باشند تا درایوهای مستقیمی کشف نماید و ژنراتورها را با سرعت کمتری به چرخش درآورند تا نیازی به گیربکس نداشته باشند.
 6. ژنراتور (Generator): که وظیفه آن تولید برق متناوب می‌باشد و بیشتر از نوع ژنراتور‌های القایی می‌باشد.
 7. شفت با سرعت بالا (High-speed shaft): که وظیفه آن به حرکت درآوردن ژنراتور می‌باشد.
 8. شفت با سرعت پایین (Low-speed shaft): رتور حول این محور چرخیده و سرعت چرخش آن ۳۰ تا ۶۰ دور در دقیقه می‌باشد.
 9. روتور (Rotor): بال‌ها و هاب به روتور متصل هستند.
 10. برج (Tower): برج‌ها از فولادهایی که به شکل لوله درآمده‌اند ساخته می‌شوند. توربین‌هایی که بر روی برج‌هایی با ارتفاع بیشتر نصب شده‌اند انرژی بیشتری دریافت می‌کنند.
 11. جهت باد (Wind direction): توربین‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند در خلاف جهت باد نیز کار می‌کنند در حالی که توربین‌های معمولی فقط جهت وزش باد به پره‌های آن باید از روبرو باشد.
 12. باد نما (Wind vane): وسیله‌ای است که جهت وزش باد را اندازه‌گیری می‌کند و کمک می‌کند تا جهت توربین نسبت به باد در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد.
 13. درایو انحراف (Yaw drive): وسیله ایست که وضعیت توربین را هنگامیکه باد در خلاف جهت می‌وزد کنترول می‌کند و زمانی استفاده می‌شود که قرار است روتور در مقابل وزش باد از روبرو قرار گیرد اما زمانی که باد در جهت توربین می‌وزد نیازی به استفاده از این وسیله نمی‌باشد.
 14. موتور انحراف (Yaw motor): برای به حرکت درآوردن درایو انحراف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایا و معایب توربین بادی

توربین عمودی

مزایا توربین‌های عمودی

 • از مزایای این نوع توربین عمودی نسبت به توربین‌های بادی محور افقی، عدم حساسیت به جهت باد و آشفتگی آن می‌باشد (این نکته در مکان‌هایی که جهت وزش باد خیلی متغیر است، مثلاً در بالای ساختمان‌های مسکونی، یک امتیاز به‌شمار می‌رود).
 • عملکرد مناسب و کارا هنگام وزش بادهای مغشوش و گردابه‌ای
 • توربین بادی محور عمودی می‌تواند در فاصله‌ای نزدیکتر به زمین نصب شود و جعبه‌دنده و ژنراتور در نزدیکی زمین قرار می‌گیرند که این موضوع سبب امنیت و ارزانی بیشتر در ساخت و نگهداری و تعمیر آسان‌تر آن می‌شود و همچنین برج یا دکل نیاز به پشتیبانی آن ندارد.
 • از آنجا که نوک پره‌ها در این نوع توربین‌ها به محور دوران نزدیکتر است، سر و صدای کمتری نسبت به توربین محور افقی تولید می‌کنند و حجم واندازه کمتر آن‌ها، برخوردهای محیطی را نیز کاهش می‌دهد.

معایب توربین‌های عمودی

 • مشکل اصلی این نوع توربین‌ها، ایجاد نیروی مخالف نسبت به بادی که به پره دیگر می‌وزد، است پس بازدهی انفرادی کمتر آن‌ها در مقایسه با توربین‌های افقی و گشتاور تکانی (لنگر) که در طول هر دوره تناوب تولید می‌شود؛ کمتر است.
 • نصب توربین‌های محور عمودی روی برج‌ها سخت است؛ بدین معنی که آن‌ها باید در جریان‌های هوایی آهسته‌تر با اغتشاش بیشتر و نزدیک زمین با بازده استخراج انرژی پایین‌تر عمل کنند.
 • به دلیل کم بودن سرعت دورانی پره‌ها، گشتاور زیاد است.
 • هزینهٔ بالای طراحی و تحلیل ایرفویل پره‌ها از دیگر مسایل است. جبران بازده کمتر توربین‌های محور عمود از طریق چیدمان فشرده‌تر آن‌ها و طراحی جدید امکان‌پذیر است. مسئله خستگی سازه نیز با قابلیت پیش‌بینی دقیق‌تر بارهای آیرودینامیکی تا حد زیادی قابل بر طرف شدن است.

توربین افقی

مزایای توربین افقی

 • تیغه‌ها به سمت مرکز گرانش توربین اند که به ثبات آن کمک می‌کند.
 • تیغه‌ها برای قرار گیری در بهترین زاویه قابلیت پیچ و تاب دارند
 • با پیچ کردن تیغه‌ها به روتور آسیب‌ها در طوفان به حداقل می‌رسد.
 • بلندی برج این امکان را می‌دهد تا دسترسی به بادهای شدید و قوی بیشتر شود.
 • قابل استفاده در زمین‌های ناهموار و دور از ساحل بیشتر آن‌ها شروع خودکار دارند.
 
نیروگاه بادی دریایی در نزدیکی کپنهاگ، دانمارک

معایب توربین افقی

 • کارکرد سخت در نزدیک سطح زمین
 • سختی درحمل و نقل
 • مشکل در نصب و راه‌اندازی
 • در مجاورت رادار تحت تأثیر قرار می‌گیرد
 • تعمیر و نگه داری آن سخت است

آلودگی صوتی توربین‌های بادی

کسانی که در محل‌های نزدیک به توربین‌های بادی سکونت دارند، همیشه از صدای مخصوص چرخش پره‌ها و صدای آزار دهنده چرخ دنده توربین‌ها و ژنراتورها، که آرامش آن‌ها را برهم می‌زند، گلایه می‌کنند. توربین‌های بادی در سال‌های اخیر بسیار کم سر و صداتر از نمونه‌های قدیمی تر هستند. اکنون صدای پره توربین‌های بادی از فاصله بیش از ۲۰۰ متری قابل شنیدن نیست. مهندسین بر این باورند که توربین‌های بادی مدرن امروزی دیگر پر سر و صدا و آزار دهنده نیستند.[۱۵

 


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
wind-turbine_1861211_6699.zip7.9 MB

پاورپوینت کنترل فازی

پاورپوینت کنترل فازی پاورپوینت کنترل فازی    3 عدد فایل پاورپوینت دارای 80 و 24 و 60 صفحه اسلاید متن فارسی و انگلیسی می باشد. منطق فازی (به انگلیسی: fuzzy logic ) اولین بار در پی تنظیم نظریهٔ مجموعه‌های فازی به وسیلهٔ پروفسور لطفی زاده (۱۹۶۵ م) در صحنهٔ محاسبات نو ظاهر شد.[۱]واژهٔ fuzzy به معنای غیردقیق، ناواضح و مبهم (شناور) است. کاربرد این بخش در علوم نرم‌افزاری را می‌توان به طور ساده این&zw ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,500 تومان

دانلود پروژه میرا کنندگی نوسان توان TCSC و طراحی کنترل کننده بهینه با استفاده از الگوریتم ژنتیک با MATLAB

دانلود پروژه میرا کنندگی نوسان توان TCSC و طراحی کنترل کننده بهینه با استفاده از الگوریتم ژنتیک با MATLAB دانلود پروژه میرا کنندگی نوسان توان TCSC و طراحی کنترل کننده بهینه با استفاده از الگوریتم ژنتیک با MATLAB     دانلود پروژه رایگان میرا کنندگی نوسان توان TCSC و طراحی کنترل کننده بهینه با استفاده از الگوریتم ژنتیک با MATLAB دارای مقاله پارسی پیاده سازی شده از 3 مقاله با عناوین Power System Stability Improvement by TCSC Controller Employing a Multi-Objective Genetic Algorithm Approach ...

توضیحات بیشتر - دانلود 19,000 تومان

شبیه سازی مقاله Modeling of Wind Farm Participation in AGC در نرم افزار PSCAD

شبیه سازی مقاله Modeling of Wind Farm Participation in AGC در نرم افزار PSCAD شبیه سازی مقاله Modeling of Wind Farm Participation in AGC در نرم افزار PSCAD   لینک دانلود مقاله انگلیسی   انرژی باد یکی از برجسته ترین کاربردهای انرژی تجدید پذیر در صنعت برق است. نصب سالانه آن به طور مداوم یک رکورد بالا را تنظیم می کند. با توجه به بخش بزرگی از ترکیب نسل درون سیستم، مطلوب است که نیروی باد تحت کنترل تولید اتوماتیک (AGC) کار کند. این مسئله باعث نگرانی دیگری نیز در مورد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 19,000 تومان

پروژه درس دینامیک سیستم های قدرت -پایدارکننده های سیستم قدرت (PSS)

پروژه درس دینامیک سیستم های قدرت -پایدارکننده های سیستم قدرت (PSS) پروژه درس دینامیک سیستم های قدرت شبیه سازی در متلب  به همراه گزارش کار کامل فارسی  فایل وورد 40 صفحه     افزایش روزافزون مصرف انرژی الکتریکی، توسعه سیستم های قدرت را به دنبال داشته است بطوری که امروزه برخی از سیستم های قدرت در جغرافیایی به وسعت یک قاره گسترده شده اند. به موازات این توسعه که با مزایای متعددی همراه است، در شاخه دینامیک سیستم های قدرت نیز مانند سایر شاخه ها مسائل ...

توضیحات بیشتر - دانلود 19,000 تومان

پروژه درس دینامیک سیستم های قدرت ژنراتور DC

پروژه درس دینامیک سیستم های قدرت ژنراتور DC پروژه درس دینامیک سیستم های قدرت ژنراتور DC  شبیه سازی در نرم افزار متلب به همراه گزارش کار کامل فارسی 35 صفحه فایل وورد ماشین های DC برای ۱۰۰ سال برای درایوهای سرعت قابل تنظیم (adjustable speed drive) مورد استفاده قرار می گرفتند و کنترل گشتاور متغیر بر روی این ماشین ها اجرا می شد. مهم ترین مشکل این ماشین ها هزینه تعمیر و نگهداری آنها و همچنین بازده پایین تر نسبت به ماشین های AC می باش ...

توضیحات بیشتر - دانلود 14,000 تومان

پروژه درس دینامیک سیستم قدرت- شبیه سازی در متلب

پروژه درس دینامیک سیستم قدرت- شبیه سازی در متلب   پروژه درس دینامیک سیستم قدرت- شبیه سازی در متلب به همراه گزارش کار کامل فارسی  22 صفحه   جبرانساز lead: جبرانساز پیشفاز یا lead جبرانسازی به فرم کلی زیر می باشد:   این جبرانساز مانند کنترل کننده PD بر روی پاسخ گذرا سیستم تاثیر می گذارد و عملکرد کمی بر روی خطای حالت ماندگار سیستم دارد. این جبرانساز در حالت گذرا می تواند مقدار جهش و سرعت پاسخ سیستم را بهبود ببخشد. روش طراح ...

توضیحات بیشتر - دانلود 14,000 تومان

پروژه درس کنترل توان راکتیو- شبیه سازی مقاله System Parameters Improvement of Transmission Line using Distributed Static Series Compensator (DSSC)در متلب

پروژه درس کنترل توان راکتیو- شبیه سازی مقاله System Parameters Improvement of Transmission Line using Distributed Static Series Compensator (DSSC)در متلب پروژه درس کنترل توان راکتیو- شبیه سازی مقاله  System Parameters Improvement of Transmission Line using Distributed Static Series Compensator (DSSC)در متلب   به همراه گزارش کار کامل فارسی لینک دانلود مقاله انگلیسی   پروژه درس کنترل توان راکتیو:بهبود پارامترهای خط انتقال با استفاده از جبرانگر استاتیک توزیع شدهسری (DSSC)   چکیده:در کشورهایی مثل هندوستان، امر کنترل کردن پارامترهایی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 24,000 تومان

شبیه سازی مقاله کیفیت توان در نرم افزار دیگسایلنت digsilent

شبیه سازی مقاله کیفیت توان در نرم افزار دیگسایلنت digsilent شبیه سازی مقاله کیفیت توان در نرم افزار دیگسایلنت به همراه گزارش کار جامع   لینک دانلود مقاله انگلیسی   این شبیه سازی توسط نرم افزار digsilent  انجام گرفته و شامل 4 بخش می باشد. کشیدن شکل شبکه در نرم افزار و پیاده سازی اطلاعات مقاله در آن در 2 حالت فیلتر پیشنهادی وفیلتر قدیمی بررسی هارمونیک های جریان در باس 115 کیلوولت در 2 حالت که حالت اول مربوط به فیلتر قدیمی و حالت دوم مربوط ب ...

توضیحات بیشتر - دانلود 39,000 تومان

پروژه درس بهره برداری شبیه سازی مقاله طرح کنترل فرکانس در شبکه ی ایزوله ی دارای مولد تولید توان بادی در نرم افزار متلب

پروژه درس بهره برداری شبیه سازی مقاله طرح کنترل فرکانس در شبکه ی ایزوله ی دارای مولد تولید توان بادی در نرم افزار متلب پروژه درس بهره برداری طرح کنترل فرکانس در شبکه ی ایزوله ی دارای مولد تولید توان بادی در نرم افزار متلب به همراه گزارش کار کامل فارسی در فایل وورد 34 صفحه   -ژنراتورهای القایی دو سو تغذیه ، ژنراتورهایی آسنکرون هستند و اجتماع آن ها در مقایسه با ژنراتورهای سنتی باعث افزایش اینرسی سیستم نمی شود. - خروجی ژنراتورهای القایی دو سو تغذیه پاسخ گوی تغییرات فرکانس شبکه نیست - تحت بعضی شرایط بحرانی باد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 24,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه