انجام پروژه و پایان نامه دانشگاهی و نگارش مقاله ISI و شبیه سازی با نرم افزار Digsilent, Pspice, PLC, PSCAD, Matlab........ تلگرام:09371595667

محبوبترین محصولات

اطلاعیه فروشگاه

انجام پروژه دانشگاهی و شبیه سازی مقالات دررشته مهندسی و نگارش مقالات ISI ..........تلگرام:powerelectric4u@............

اندازه گیری اتوماتیک سایز دانه در میکروساختار با استفاده از پردازش تصاویر

اندازه گیری اتوماتیک سایز دانه در میکروساختار با استفاده از پردازش تصاویر

اندازه گیری اتوماتیک سایز دانه در میکروساختار با استفاده از پردازش تصاویر

رودها نقش مهمي در چرخه هيدرولوژيكي زمين دارند به طوريكه تا به حال مطالعات گسترده‌اي در خصوص بررسي و ارتباط آنها با زمين‌شناسي، صنعت، منابع طبيعي، رسوب‌شناسي صورت گرفته است. يكي از شاخه‌هاي مهم در اين خصوص مطالعه تغيير بستر رودخانه‌ها، رسوب‌شناسي و عوامل تاثيرگذار بر رسوب رودخانه‌ها مي‌باشد.

شناسايي رسوبات و دانه‌هاي رسوبي از جهات مختلفي حائز اهميت‌اند، چرا كه با شناسايي و اندازه‌گيري رسوبات و دانه‌ةاي رسوبي مي‌توان در خصوص عواملي نظبر كيفيت آب سيل‌گير بودن، شناسايي معادن دوردست (معادن سنگ)، ميزان فرسايش، عوامل تاثيرگذار بر فرسايش، بي‌ثباتي بستر جريان، تغييرات عمق و عرض كانال، ميزان تخريب سازه‌هاي درون آب، ميزان غلظت بار معلق در آب، ميزان پوشش گياهي، ميزان مسافت طي شده توسط ذرات رسوبي اطلاعات بدست آورد و پيش‌بيني نمود. بدين واسطه است كه از گذشته اين مورد براي زمين‌شناسان از اهميت خاصي برخوردار بوده است به گونه‌اي كه تحقيقات مختلفي شامل روشهاي سنتي و علمي در اين حوزه صورت گرفته است. در روشهاي سنتي جهت آناليز و بررسي اين موضوع ابتدا از محل موردنظر نمونه‌برداري صورت مي‌گيرد و سپس با استفاده از روشهاي الك و برداشت نمونه و انتقال به آزمايشگاه در خصوص بررسي موارد يادشده اقدام مي‌گردد.

از آنجايي كه روشهاي سنتي، زمان‌بر و داراي هزينه بالا مي‌باشند و با توجه به آنكه در اين روشها تصميم‌گيري توسط انسان صورت مي‌گيرد كه همواره با درصد بالاي خطا روبرو مي‌باشد، استفاده از روشهاي مبتني بر پردازش تصوير به منظور اندازه‌گيري و آناليز رسوبات مي‌تواند يكي از روشهاي موثر در بهبود مشكلات موجود باشد.

تكنيك استفاده از پردازش تصوير با توجه به سرعت و دقت موجود در آن و امكان استفاده از الگوريتمهاي هوشمند و دارا بودن مزايايي چون نظارت خودكار و همچنين ايجاد بانك اطلاعاتي تصاوير كه مي‌تواند باعث امكان مراجعه مجدد پس از گذشت زمان و انجام بررسي‌هاي دقيق‌تر از اهميت بالايي برخوردار است.

همانطور كه در قسمت بيان مساله توضيح داده شد يكي از مشكلات اساسي در علم زمين‌شناسي بررسي و اندازه‌گيري دانه‌هاي رسوبي به منظور شناسايي ذرات و رسوبات مي‌باشد كه طي آن عوامل مهم زيستي را تخمين زده عواملي چون ميزان رسوب رود، ميزان سيل‌گير بودن رود، ميزان فرسايش خاك بستر رود كه از اهميت بسزايي برخوردار است و تحقيقات ديگر انجام مي‌پذيرد.

همانطور كه اشاره شد در روشهاي سنتي مشكلاتي نظير خطاي انساني (دقت، نسبي‌بودن، سنجش، خستگي بر اثر كاركردن زياد) صعب‌العبور بودن بعضي از مناطق، نياز به انتقال نمونه‌ها به آزمايشگاه، نياز به استفاده از سرندهاي با سايز مختلف جهت جداسازي و ضرورت برداشت رسوب از محيط طبيعي كه باعث برهم زدن بستر رسوبي مي‌گردد تغييراتي را در سامانه منطقه بوجود مي‌آورد، هزينه‌هاي بالا، هدررفتن زمان وجود دارد.  گرچه حضور كارشناس در محل رودخانه و يا بررسي تصوير مي‌تواند جهت حل اين مشكل مورد بهره‌برداري قرار گيرد. اما حضور كارشناس در برخي مكان‌ها به واسطه صعب‌العبور بودن مقدور نبوده و اين راه‌حل مشكل خطاي انساني را برطرف نمي‌كند.

لذا وجود نرم‌افزار يا سيستمي كه بتواند بصورت اتوماتيك با پردازش تصاوير مربوطه اقدام به اندازه‌گيري و آناليز دانه‌ها و رسوبات كند بديهي به نظر مي‌رسد.

همچنين با وجود اينكه تا به حال كارهاي متعددي در اين زمينه صورت گرفته شده است بررسي انجام شده در اين پژوهش بيان‌كننده آن است كه هنوز چالش‌هايي در رمينه اندازه‌گيري دانه‌ها و رسوبات وجود دارد كه از آن جمله مي‌توان به چالش‌هايي نظير هزينه، اتلاف زمان، دقت براي نمونه اشاره نمود. همچنين چالش‌هاي ديگري نظير دسته‌بندي دقيق‌تر رسوبات تعيين ترتيب دانه‌ها، عدم وجود قدرت تفكيك فضايي و زماني خصوصيات سطحي اندازه ذرات از جمله مشكلاتي هستند كه نياز به برطرف شدن دارند، لذا با درنظر گرفتن مشكلات روشهاي سنتي و چالش‌هاي يادشده در نرم‌افزارهاي ارائه شده وجود سيستمي كه بتواند بصورت اتوماتيك تصاوير را آناليز و اندازه و ميزان رسوبات را دقيق‌تر و بي‌خطارتر بدست آورد ضروري بنظر مي‌رسد.

فایل ورد 29 صفحه


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 14,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
Project2_1927454_3906.zip468.6k

دانلود فایل متلب برای پیش بینی سری زمانی با استفاده از روش GMDG

دانلود فایل متلب برای پیش بینی سری زمانی با استفاده از روش GMDG دانلود فایل متلب برای پیش بینی سری زمانی با استفاده از روش GMDG ...

توضیحات بیشتر - دانلود 14,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه